Elbląg nieznany, a zarówno bardzo ciekawy, położony na Wysoczyźnie Elbląskiej. Posiada fascynującą historię Mennonitów przybyłych na tereny Żuław w XVI wieku z Niderlandów, czy historię wikingów, którzy założyli osadę Truso między VIII a początkiem XI wieku.
Elbląska Starówka jest bardzo oryginalna a całe stare miasto jest jednym z największych w Europie pod względem powierzchni terenu objętego kompleksowymi badaniami archeologicznymi.
Najcenniejsze budynki to zespół klasztorny i szpitalny. Wzdłuż Ścieżki Kościelnej, możemy podziwiać liczne zrekonstruowane kamienice, gdyż trzeba pamiętać, że w wyniku działań wojennych prowadzonych w czasach II wojny światowej, stare miasto zostało zniszczone w 65 procentach.
Spacer po elbląskiej Starówce, w programie zwiedzania m.in.
-
Muzeum Archeologiczno-Historyczne, a w nim:
-
-
Film holograficzny pt. „Historie Ponad Granicami”
-
Atrakcja multimedialna pt. „Tu i Teraz” – wirtualna podróż samochodem wyprodukowanym w elbląskich zakładach Franza Komnicka fragmentem Starego Miasta, przenosimy się w lata 30-te XX wieku
-
Wystawa pt. „Elbląg Reconditus” – dzieje Elbląga przedstawione w nowatorski sposób
-
-
Ścieżka Kościelna
-
Katedra Elbląska
-
Ratusz Staromiejski
-
Brama Targowa
-
Galeria EL (dawny podominikański kościół pw. NMP)
Tak o Elblągu napisał pan Maciej Marczewski, który wraz z żoną prowadzi słynnego bloga podróżniczego ruszajwdroge.pl:
“Wśród eksponatów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, których dziesiątki podobnych widziałem w każdym większym mieście w Polsce, odkryłem prawdziwą PEREŁKĘ. Wystawę, która urosła w moich oczach do DZIEŁA SZTUKI.
To prawdziwy skarb miasta. Czapki z głów dla tych, którzy zdecydowali się na tak odważny i śmiały krok. Ta wystawa wyprzedza epokę! Marzę o tym, żeby było takich więcej.”
Resztę fascynujących informacji dowiemy się od pani przewodnik, która zadba o dobry czas wycieczki.